iletişim

İletişim

İletişim Formu

Fizyoterapi ve rehabilitasyon hakkında merak ettiğiniz ya da aklınıza takılan tüm soruları iletişim formu üzerindeki ad soyad ve size ulaşabileceğim bir e-posta adresi bilgilerinizi gönderdiğiniz taktirde sizlere yanıt sağlayacağım.

Yukarıdaki formun ilgili alanlarını doldurarak dilediğiniz soruyu istediğiniz zaman bana gönderebilirsiniz. Sizlere mümkün olan en kısa sürede bilgim dahilinde dönüş sağlamaya çalışacağım.

Bilinmesi Gerekenler

Fizyoterapi hakkında bilinen ama genelde yanlış olan, halk arasında konuşulan bilgilerin bir doktor veya fizyoterapistiniz tarafından onaylanmadığı sürece hiçbir yükümlüğü olmadığını söyleyebilirim.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ana bilim dalında çalışan fizyoterapistler, World Confederation for Physical Therapy (Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu) ve American Physical Therapy Assosication (Amerikan Fizyoterapi Derneği) tarafından yayınlanan fizyoterapide etik kurallar çerçevesinde mesleklerini başarılı bir şekilde icra etmektedir.

Bu etik kurallar sayesinde öncelikle hastanın çıkarları en üst seviyede tutulmuştur. Ve ayrıca tedavi sürecine pozitif yönde katkı sağlayacak etik değerler konu edilmiştir.

Aynı zamanda fizyoterapistler arasında ve fizyoterapistler ile diğer sağlık çalışanları arasındaki takım çalışması ve davranış etikleri, klinik etiği her meslektaşımıza dayanak olacak şekilde bu kuruluşlar tarafından yayınlanmıştır.

Kısaca Fizyoterapist Nasıl Olmalıdır?

Kısaca fizyoterapist, WCPT (Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu), APTA (Amerikan Fizyoterapi Derneği) ve diğer Fizyoterapi kuruluşlarının yayımladığı etik değerler çerçevesinde mesleğini yürütmeli ve kendi etik değerlerine uymayan kurum ve kuruluşlarda çalışmamalıdır.

Fizyoterapi mesleğinde klinik ortamında diğer sağlık çalışanları ile sürekli iş birliği içinde ,ekip olarak bir çalışma ortamı olduğu için fizyoterapist başta meslektaşları olmak üzere diğer sağlık çalışanları içinde dayanışma halinde olmalıdır.

Fizyoterapi, her zaman hasta ile birebir iletişim kurulan ve hasta takibi gereği uzun süreli çalışılacak hastaların olduğu bir meslek grubudur. Bundan dolayı fizyoterapi mesleğini seçecek kişilerin sabırlı, hoşgörülü, güler yüzlü ve cana yakın olması gerekmektedir.

Son olarak, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon mesleğinin tercih edecek kişiler tarafından iyice araştırılıp anlamlandırılması gerekmektedir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon nedir? Çalışma ortamı nasıldır? Nerelerde çalışır? Meslek tanımı tam olarak nedir? Bu mesleği seçecek olan kişilere tavsiyem bu bölümde okuyan öğrenciler, fizyoterapisler ya da akademisyenler ile bu soruların cevaplarını tartışarak bu mesleğe yönelmeleri.

Bu soruların cevapları için ise benimle İletişim bölümü aracılığla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, 0534 256 25 55 numaralı telefonla da bana ulaşabilirsiniz.

Yazımın başında bahsettiğim WCPT (Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu) ve APTA (Amerikan Fizyoterapi Derneği)  ve yayımladıkları etik değerler hakkında ileriki yazımlarında ayrıntılı bir blog yazacağım.