KOAH Nedir?

KOAH Nedir? Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

KOAH Nedir? Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı: Sigara kullanımı KOAH için en yaygın risk faktörü olmasına karşın bir çok ülkede odun ve diğer biyokütle yakıtlarının yakılmasına bağlı hava kirliliğinin olması da KOAH için risk faktörü olarak tanımlanır.

KOAH genel olarak amfizem* ve kronik bronşit kombinasyonunun neden olduğu obstrüktif (tıkayıcı) hava yolu hastalığı olarak bilinir. Klinik gösterge ve semptomlar kişiye özeldir.

Sigara içen kişiler kullandıkları doza bağlı olarak akciğer fonksiyonlarını kaybederler, aşırı sigara kullanan kişilerde bu kayıp çok daha fazladır. Fakat hem genetik hem çevresel faktörler gibi bir çok faktör kişide KOAH gelişimine karşı direncini etkilemektedir. KOAH başlangıcı genellikle orta yaşlarda olmaktadır.

KOAH
KOAH

KOAH’lı Hastaların Klinik Bulguları Nelerdir?

Göstergeler: KOAH hastası olan bireylerde en sık karşılaşılan bulgu öksürüktür. Solunum güçlüğü çeken hastalar ise genelde tıbbi gereksinim duyarlar.

Dispne (solunum darlığı) hastalar tarafından “nefes almada zorluk”, “hava açlığı” veya “zorlukla solumak” olarak tanımlanır ve bu nefes güçlüğü tipik olarak kalıcı ve ilerleyicidir.

Genellikle dispne(solunum darlığı), yorucu egzersiz sırasında, merdivenlere veya eğimlere tırmanmaya çalışırken veya düz yüzeylerde acele ederken fark edilir.

Dispne uzun yürüyüşleri kısıtlayabilir ve KOAH’lı bireylerin yaşıtlarına göre daha yavaş hızda yürümelerine neden olur. Hastalık ilerledikçe nefes darlığı; giyinme, bakım ve banyo gibi iki taraflı baş üstü kol aktivitelerini içeren fonksiyonel aktiviteler veya yürüme gibi günlük hareketleri kısıtlamaya başlar.

Birçok hasta dispneden kaçınmak için hareketlerini kısıtlamakta, bu da hastaların daha sedanter (hareketsiz) bir hayat sürmelerine neden olmaktadır. Sonuç olarak, KOAH’lı birçok birey minimum dış faaliyetlerle evlerine hapsolmaktadır.

Başlangıçta öksürük aralıklı olabilir, ancak hastalık ilerledikçe günlük olarak ve gün boyu ortaya çıkar. Balgam üretimi genellikle bir günde “kısıtlı” ya da “birkaç çorba kaşığı sümüksü, seyrek, sulu salgıdan daha az” şeklinde tanımlanır.

Fiziksel Muayene: Vücutta “kullanılan organ ya da doku büyür”. Buna istinaden akciğer hastalığı olan bireyler daha fazla oksijen almak isterler ve daha fazla nefes alıp verirler bu da göğüsün genişlemesine ve boyun uzunluğunun azalmasına neden olur (Fıçı Göğüs).

Fıçı Göğüs
Fıçı Göğüs

İleri KOAH‘da boyun muayenesi, kor pulmonale (sağ kalp yetmezliği) mevcut olduğunda, ayak bileği ya da alt bacak şişmesi ortaya çıkarabilir.

Tanı: KOAH ilerleyici bir hastalıktır ve akciğer fonksiyonunun en iyi tıbbi bakım alan bireylerde bile zamanla kötüleşmesi beklenebilir. Şiddetlenmeden sonra, KOAH’lı hastalar nadiren başlangıçtaki fonksiyonel durumlarına geri döner.

KOAH Nedir ve Hastalığına Karşı Nasıl Önlemler Almalıyız?

Sigarayı bırakma, çoğu insanda KOAH gelişme riskini azaltmak ve ilerlemesini durdurmak için en etkili müdahaledir. Tütün dumanına, mesleki tozlara ve kimyasallara maruz kalmanın azaltılması ve evdeki pişirme ve ısıtma yakıtlarından duman maruziyetinden kaçınılması, KOAH hastalığının başlangıcını ve ilerlemesini önleyebilir.

Sigara Kullanımı ve KOAH
Sigara Kullanımı ve KOAH

Yemek pişirmek ve ısıtmak için katı yakıtlar kullanıldığında yeterli havalandırma sağlanmalı ve işyerinde zehirli gazlara veya parçacıklara maruz kalmayı en aza indirmek için koruyucu solunum ekipmanı kullanılmalıdır.

KOAH Hastalarında Fizik Tedavi Uygulamaları

  • Belirtildiğinde, salgı temizleme teknikleri(postural drenaj, Acapella talimatı ve aktif solunum döngüsü)
  • Dinlenmede kontrollü solunum teknikleri(dudakları kasıp nefesi düzenlemek)
  • Pozisyon değişiklikleri, ambulasyon ve merdiven tırmanma ile koordineli kontrollü solunum teknikleri
  • Tekerlekli yürüteç yardımı ile ambulasyon
  • Nefes pozisyonlarının kısalmasından iyileşme kullanımında talimat
  • Dayanıklılık egzersizleri eğitimi
  • Güç ve ağırlık eğitimi
  • Torasik germe egzersizleri
  • Yuvarlak omuzlu duruşlardan kaçınmak için postural reedükasyon

*Amfizem: anfizem bir akciğer dokusu hastalığı olup akciğerdeki hava keseciklerinin aşırı derecede gerilmesi, genişlemesi ve çeperlerinde yapı bozuklukları görülmesi ile karakterizedir ve en önemli göstergesi solunum darlığıdır.