Yurt dışında Fizyoterapist

Yurt Dışında Fizyoterapist

Yurt Dışında Fizyoterapist

“Türkiye’de Fizyoterapist” yazımdan sonra “Yurt Dışında Fizyoterapist” blog yazım ile dünyada fizyoterapi ve fizyoterapist kavramlarını hep beraber inceleyip anlamlandırmaya çalışacağız. Bu sayede ülkemizde ve dünya genelinde fizyoterapist kavramıyla ilgili bir çıkarımda bulunabiliriz.

Eliçe’den Dünyaya Açılan Fizyoterapi ve Fizyoterapist Kavramı…

Bu yazı biraz öznel yargılar içereceğe benziyor. Benim, yani bir fizyoterapi öğrencisi gözünden dünyayı ve ülkemizi inceleyeceğiz. Burada benim verdiğim temel şey mesleğimin gelişimi için bir eleştiride bulunup, mesleğimi nasıl daha yukarı taşımanın savaşıdır. Bu yüzden burada okuyacaklarınız yalın, sadece benim fikirlerimden oluşmuştur.

Yurt dışında fizyoterapiste, fizyoterapi mesleğine nasıl bakılıyor dersiniz? Ben birazdan okuyacağınız bilgileri öğrendiğimde gerçekten şaşırmıştım. Şimdi de sizinle bu bilgileri kendi yorumladığım gibi paylaşacağım.

Burada dünyayı dört parçaya böleceğim aslında. Ama bu insanlar arasındaki eşitsizlik dil, din ırk ve hatta cinsiyet ayrımcılığı gibi acımasız bir ayrıştırma değil. Mesleğimizin dünya üzerindeki durumunu anlamlandırmak, daha doğrusu benim anlamlandırdığım pencereden size aktarmak amacıyla yaptığım bir inceleme metodudur.

  1. Türkiye’de Fizyoterapi ve Fizyoterapiste Bakış
  2. Amerika ve Kanada’da Fizyoterapi ve Fizyoterapiste Bakış
  3. Avrupa Ülkelerinde Fizyoterapi ve Fizyoterapiste Bakış
  4. Afrika Ülkelerinde Fizyoterapi ve Fizyoterapiste Bakış

TÜRKİYE’ DE FİZYOTERAPİ VE FİZYOTERAPİSTE BAKIŞ

Türkiye’de fizyoterapist yazıma ulaşmak için tıklayınız.

Yukarıdaki bloğumda incelediğiniz verilerin yanında size biraz daha öznel bakış açısıyla bilgiler vermek istiyorum.  Ülkemizde fizyoterapi ve fizyoterapist kavramlarının maalesef ki ne olduğunun bile bilinmediği bazı yöre ve topluluklar bulunuyor. Bu açıdan baktığımız zaman aslında insanların, toplumumuzun sağlığını bu kadar yükseltecek bir tıp alanının  bilinmemesi ve daha da kötüsü toplumun bilinçlendirilmesi adına faaliyetlerin yürütülmemesinin ülkemizin çok büyük bir sağlık alanı sorunu olduğunu düşünüyorum.

Mesleğimizin toplumumuzun sağlık seviyesini yükseltmesi adına Türkiye’de fizyoterapinin olumsuz yönlerine bakmak yerine ise, çözüm odaklı olunması gerekmektedir. Bu noktada özellikle biz geleceğin fizyoterapistleri, akademisyenleri ya da alanında uzmanlaşmış uzman fizyoterapistleri olarak üstümüze düşen bu görevin bilince olmamız gerekmektedir.

AMERİKA VE KANADA’DA FİZYOTERAPİ VE FİZYOTERAPİSTE BAKIŞ

Öncelikle Amerika ve Kanada’da yeni diyebileceğimiz bir sistemden bahsetmek istiyorum. Bu sistem Amerika ve Kanada’da oturtulmaya çalışıldığı için diğer ülkelerden öğrenci değişim programları ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programlarına öğrenci kabul etmemektedirler.

Nasıl bir programdır bu? Amerika ve Kanada gibi sağlık alanında ileri olan bu ülkeler Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitiminde neden böyle bir yola girmeyi tercih etti? Hepsinin cevabını burada bulabileceksiniz.

Kanada'da Fizyoterapi
Kanada’da Fizyoterapi

Amerika ve Kanada’da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Eğitimi Nasıldır?

Amerika ve Kanada’daki eğitim programı Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde verilen eğitimlerden çok daha farklıdır. Bu eğitim Amerika ve Kanada’daki tüm üniversitelerde verilmemekte fakat bütün üniversitelerindeki eğitimi bu düzeye getirmeyi hedeflemektedirler.

Amerika ve Kanada’da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitimi 6 sene olarak verilmektedir. Fakat yukarıda da bahsettiğim üzere tüm üniversitelerde değil ama bütün üniversitelerinde bu eğitimi kullanmaları hedeflenmektedir. 6 sene okutulan bu eğitim 4+2 yani; 4 sene lisans eğitimi sonrasında 2 sene doktora eğitimi alınarak tamamlanmaktadır. Bu 6 senelik eğitim sonunda öğrenciler Doktor Fizyoterapist unvanı ile mezun olmaktadırlar.

Amerika’da Fizyoterapi

Peki bu ülkelerde neden böyle bir yola gidildi? Asıl sorunun bu olması gerektiğini düşünüyorum. Amerika ve Kanada’da hasta ya da sağlıklı bireyler üzerinde fizyoterapinin pozitif etkisi ve tedavinin doğurduğu olumlu sonuçlar fizyoterapinin önemi daha anlaşılır hale getirdiği düşüncesindeyim. Bu yüzden Amerika ve Kanada’ya göre yurt dışında fizyoterapist eğitimi bu derecede olmadığı ve yetersiz olduğu için değişim programlarıyla öğrenci kabul etmemektedir. Bunun yanında, bu ülkelerde çalışmak için başvuran fizyoterapistler denklik sınavına girmeli ve Kanada ve Amerika’ya göre yetersiz kalan dersleri bu ülkelerde almalıdır.

Peki bir fizyoterapistin Amerika ve Kanada’daki farkı nedir? Bu tartışma konusunun bizim mesleğimizdeki yeri ve önemi aslında çok büyüktür. Çünkü ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde fizyoterapistlerin sahip olamadığı bir çok hakka bu ülkelerdeki meslektaşlarımız sahiptir. Ülkemizde ve birçok Avrupa ülkesinde bağımsız çalışamayan fizyoterapistler, Amerika ve Kanada’da bağımsız çalışabilmektedirler.

Sonuç olarak; genelinde Amerika ve Kanada’daki fizyoterapi bakış açısına baktığımız zaman, fizyoterapiye gerçek anlamda değer verdiklerini ve bu yolda çalışmalar yaptıklarını görmekteyiz. Bu sistemin sağlık ve fizyoterapi dünyasına örnek olaması dileğimle…

AVRUPA ÜLKELERİNDE FİZYOTERAPİ VE FİZYOTERAPİSTE BAKIŞ

Bu başlıkta Avrupa ülkelerinin her birindeki fizyoterapi eğitimi, fizyoterapi ve fizyoterapiste bakışı konu almayacağız. Genel olarak Avrupa ülkelerindeki sistemden bahsedeceğiz. Avrupa ülkelerinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitimi, tıp eğitimi haricinde diğer tüm bachelor(lisans) eğitimlerinde olduğu gibi 3 senedir. Eğitimde ise çoğunlukla uygulama dersleri verilmektedir.

Avrupa Ülkelerinde Fizyoterapi
Avrupa Ülkelerinde Fizyoterapi

Türkiye’deki Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitimi ile Avrupa’daki eğitimin karşılaştırıldığı görüşündeyim. Ülkemizde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitiminin 5 seneye çıkarılması talebinde bulunulmuştur fakat Avrupa’daki eğitim süresi 3 sene olduğu için ülkemizde 5 sene eğitim verilmesi gereksiz görülmüş olabilir.

Fizyoterapinin,toplum sağlığını en iyi yere taşıması adına fizyoterapi gelişimi için en iyi modellerin temel alınması dileğimle…

“Yurt Dışında Fizyoterapist” yazım hakkında aşağıda yorumda bulunabilirsiniz… Fizyoterapi ile kalın.