Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Nasıl Fizyoterapist Olunur? :  Bu yazımda “Türkiye’de bir fizyoterapist olmak için hangi aşamalardan geçmeliyiz?” sorusunu inceleyeceğiz. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü hem bölümü seçecek olan öğrencilerin, hem de toplumun kafasında soru işaretleri bırakan bir bölümdür.

Türkiye’de bir fizyoterapist olarak çalışmak için primer basamakları aşağıda öğrenciler için sıralayıp sizlere bilgiler vermeye çalışacağım :

  1. Öncelikle Türkiye’de fizyoterapi ve rehabilitasyon okumak istiyorsanız; YGS ve LYS sınavlarına girmeniz gerekmektedir. Bir fiyoterapi ve rehabilitasyon bölümü kazanmanız için ise Türkiye’deki okulların taban puanları en yüksek puandan başlayarak aşağıdaki tablo gibidir;
2017-2018 Eğitim Yılı Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Analizi
Üniversitenin Adı Fakülte mi Yüksekokul mu? İngilizce-Türkçe-Burs Puan Türü Puan
1 Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Fakülte Türkçe-Tam Burslu MF-3 442,3791
2 Hacettepe Üniversitesi Fakülte Türkçe MF-3 449,3343
3 İstanbul Medipol Üniversitesi Fakülte Türkçe-Tam Burslu MF-3 434,0114
4 Dokuz Eylül Üniversitesi Yüksekokul Türkçe YGS-2 472,5361
5 Gazi Üniversitesi Fakülte Türkçe MF-3 430,1221
6 İstanbul Medipol Üniversitesi Yüksekokul Türkçe-Tam Burslu YGS-2 438,4147
7 Bahçeşehir Üniversitesi Fakülte İngilizce-Tam Burslu MF-3 434,2703
8 Başkent Üniversitesi Fakülte Türkçe -Tam Burslu MF-3 424,6695
9 Marmara Üniversitesi Fakülte Türkçe MF-3 436,4645
10 Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Fakülte Türkçe -Tam Burslu MF-3 421,6573
11 İstanbul Medipol Üniversitesi Fakülte İngilizce-Tam Burslu MF-3 425,2522
12 Yeditepe Üniversitesi Fakülte İngilizce-Tam Burslu MF-3 438,2564
13 KTO Karatay Üniversitesi Yüksekokul Türkçe -Tam Burslu YGS-2 468,0459

Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Yüksekokul Fakülte Farkı

Bu tabloda “Türkiye’de bir fizyoterapist nasıl yetişiyor” analizi yapmak amacıyla başlıca yüksek puanlı üniversiteleri sizinle paylaştım. Bazı üniversitelerde fizyoterapi ve rehabilitasyon eğitimi fakülteye bağlı verilirken, bazı üniversitelerde bu eğitim yüksekokula bağlı olarak verilmektedir.

Peki bunun nedeni nedir? : Bunun nedeni aslında okulun fiziki koşulları ile ilgilidir. Eğer fizyoterapi ve rehabilitasyon eğitimi bir fakülte binasında verilmiyor ise , ki genellikle sağlık bilimleri fakültesine bağlı olarak ayrı bir fakültede verilir, yüksekokula bağlı olarak verilir.

Burada bir diğer nokta ise, fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü yüksekokula bağlı olan üniversitelerin YGS-2; fakülteye bağlı olan üniversitelerin ise MF-3 puan türünden öğrencileri kabul etmesidir. Bu demek oluyor ki, YGS türü ile öğrenci kabul eden bölümlere yerleşmek için LYS sınavına gerek kalmıyor. Bunun ise bu mesleği seçen öğrenciler içinde olmaması gereken doğal bir ayrışıma neden olduğunu düşünüyorum.

Burada fizyoterapi ve rehabilitasyona verilen değerin toplumda arttırılması gerekliği kanısına varıyoruz. Diğer sağlık alanlarında (eczacılık, diş hekimliği, tıp gibi) YGS ile öğrenci alınmadığı gibi, bu bölümde de toplum bilincinin arttırılması ve meslek kalitesinin üst seviyeye çıkarılması amacıyla öğrenci alınmaması gerektiğini düşünüyorum.

Yüksekokullarda verilen eğitimin fakültede verilen eğitimden bir farkı yoktur. Fakülte mezunu olanlar da yüksekokul mezunu olanlar da fizyoterapist olarak, aynı statüde mezun olurlar. Yalnız buradaki önemli nokta fizyoterapist ile fizyoterapi teknikerinin birbirine karıştırılmamasıdır.

Nasıl Fizyoterapist Olunur? / Fizyoterapi Teknikeri ile Karıştırılmamalıdır.

Genellikle yüksekokul denildiğinde fizyoterapistler, fizik tedavi teknikeri ile karıştırılır. Yüksekokulda dört sene fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü okuyup mezun olan öğrenciler fizyoterapist ünvanı ile, meslek yüksek okulunda iki sene fizyoterapi teknikerliği okuyup mezun olan  öğrenciler ise fizyoterapi teknikeri ünvanı ile mezun olurlar.

2. YGS ve LYS’ ye girip bir fizyoterapi ve rehabilitasyon fakültesi ya da yüksekokulana girmeye hak kazanmanız durumunda fizyoterapist olma yolunda ilk adımı atmış olacaksınız.

Fizyoterapistlik mesleğini seçen her meslektaşımın mesleğini severek, toplumda ve bireyde bir iz bırakarak mesleklerini yapmaları dileğimle…