Fizyoterapistleri Diğer Meslek Dallarından Ayıran Özellik Nedir?

Fizyoterapistleri Diğer Meslek Dallarından Ayıran Özellik Nedir?

Fizyoterapistleri Diğer Meslek Dallarından Ayıran Özellik Nedir?

Fizyoterapistleri Diğer Meslek Dallarından Ayıran Özellik Nedir? : Her mesleğin kendine özgü olan güzellikleri ve zorlukları ve aynı zamanda o mesleği diğer mesleklerden ayıran özel bir yanı vardır. Biz bugün mesleğimizin tüm zorluklarını bir kenara bırakıp, yalnızca güzellikleri, manevi değeri ve mesleğimizi diğer mesleklerden farklı ve özel kılan yönleri üzerinde duracağız.

Ben geleceğin bir fizyoterapisti olarak yazıyorum bu yazıyı. O yüzden bir fizyoterapist nasıl olmalıdır? Her fizyoterapist aynı mıdır? gibi soruların hepsini şöyle bir kenara koyup sadece mesleğimizin manevi değerlerini ve şahsen bir fizyoterapist olarak hissettiklerimi anlatacağım ki eminim meslektaşlarım da benimle aynı duygu ve fikirleri paylaşacaklardır.

Çünkü fizyoterapistlik benim açımdan hiçbir meslekle karşılaştırılamayacak ve hiçbir mesleğin altında ya da üstünde tutulamayacak kadar değerli bir meslek. Ben öncelikle kendi yaptığım işe saygı duyuyorum ki insanların, toplumun, ihtiyacı olan her bireyin hayatına dokunup onları iyi edebileyim.

Bizi özel kılan yön ise bu bana göre: “İYİ ETMEK”, “İNSANLARIN HAYATINA DOKUNMAK”, “HAYATINDA İZ BIRAKMAK”, “HAYATLARINI GÜZELLEŞTİRMEK” ve “HAYATLARINA ANLAM KATMAK”.

Hayat Fizyoterapi ile Daha Güzel Yaşanır…

Bir hayat yaşanabilir, çok güzel yaşanabilir. Ama yaşanıp yaşanmadığından çok nasıl yaşandığı önemlidir. Yaşayan her bireye daha kaliteli ve yaşanabilir bir hayat sunmak, bu hayatı oluşturmak için o kişiyle birlikte savaşmak bizim mesleğimizin en anlamlı ve özel yanı diye düşünüyorum.

“Birlikte savaşmak” aslında bizim için çok özel bir söz. Biz fizyoterapistler olarak her birimiz bunun bilincindeyiz. Hastalarımızı, onların fiziksel, ruhsal ve diğer tüm özellikleriyle benimseyip her biriyle yeniden bir yolculuğa başladığımızın farkındayız.

En özel yanımız hastalarımızla çıktığımız bu yollarda onları asla yalnız bırakmamamızdır. Hastalarımız herkesin onu yalnız bırakabileceğini, yarı yolda kalabileceklerini düşünebilirler ama fizyoterapistlerinin her zaman yanlarında olduklarını bilirler. Fizyoterapistler hastalarına bu güveni verirler.

Biz her hastamızla yakın ve birebir çalışırız. Diğer meslek gruplarında bu yoktur. Bir bireyle birebir çalışmak, onun fiziksel ve hatta ruhsal gelişimini her geçen gün takip edip hayatlarının güzelleştiğini görmek bizlere en büyük hediyedir.

Ben bir fizyoterapist olarak benim açımdan fizyoterapistlik mesleğinin özel yanlarını açıklamaya çalıştım. Eminim ki diğer tüm meslektaşlarım ve öğrenci arkadaşlarım da benimle aynı fikirdedirler.

Fizyoterapiyi hayatınızın bir parçası haline getirmeniz dileğimle…