fizyoterapiye duyulan ihtiyac

Fizyoterapiye Duyulan İhtiyaç

Fizyoterapiye Duyulan İhtiyaç

Ülkemizde ve dünyada fizyoterapiye duyulan ihtiyaç ne durumdadır? Bu ihtiyaca karşılık hastalara ne tür uygulamalar ile karşılık verilmektedir? Bu ihtiyaca karşın yapılan uygulamalar yeterli midir? Bu yazımızda, bu tarz soruların cevaplarını inceleyeceğiz.

Daha önce bir yeriniz ağrıdığında ya da kilo aldığınızda kendinize hiç “Fizyoterapiste mi gitsem acaba?” diye bir soru yönlendirdiğiniz oldu mu? Peki ya biraz kilo alınca “Diyetisyene mi gitsem acaba?” dediğiniz? Kilo alındığında ya da yeme bozukluğu yaşandığında bir diyetisyene olan ihtiyaç ne kadar fazlaysa; postür bozukluğu ya da hastalık sonrası tedavi için de fizyoterapiste olan ihtiyaç o kadar fazladır.

Ülkemizde ve Dünyada Fizyoterapiye Duyulan İhtiyaç Ne Durumdadır?

2008’de yayınlanan bir makalede ülkemizde fizyoterapi ve rehabilitasyona ihtiyacı olan sadece engelli birey sayısı 9 milyon olarak belirtilmiştir. Buradan yola çıkacak olursak;

 1.  2008 yılında sadece 9 milyon olarak belirtilen bu rakam günümüzde ne durumdadır?
 2.  Sadece engelli birey olarak 9 milyon kişi fizyoterapiye ihtiyaç duyarken, engelli olmayan ve fizyoterapiye ihtiyaç duyan kişi sayısı ne durumdadır?

Yalnızca bu iki maddenin bile fizyoterapiye duyulan ihtiyacı açıklamakta yeterli olduğu düşüncesindeyim. Burada sadece engelli bireyleri yani birincil olarak ihtiyaç duyan hedef kitlesini konu almamıza rağmen ihtiyacın ne kadar yüksek olduğunu görüyoruz. Bunun dışında toplumsal ve bireysel sağlık için koruyucu fizyoterapiye, ameliyat sonrası ihtiyaçlara hiç değinmedik. Bu ihtiyaçları da göz ününde bulundurduğumuz zaman ciddiyeti daha net bir şekilde görmekteyiz.

Ülkemizde En Sık Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir ?

 1. Şeker Hastalığı
 2. Yüksek Tansiyon
 3. Kalp Rahatsızlıkları
 4. Kanser
 5. Nefes Darlığı
 6. Yüksek Kolestrol
 7. Kireçlenme
 8. Bel Fıtığı – Siyatik
 9. Ülser – Gastrit

Ülkemizde en sık görülen yukarıdaki hastalıklara baktığımız zaman bir çoğu özellikle koruyucu fizyoterapi ile oluşumu engellenecek, kireçlenme ve bel fıtığı ise hastalık sonrası fizyoterapi ile iyileşebilecek hastalıklardır. Kireçlenme ve bel fıtığının durumuna göre ameliyatsız ve ilaçsız bir şekilde tedavi mümkün olabilir.

Bu İhtiyaca Karşılık Hastalara Ne Tür Uygulamalar İle Karşılık Verilmektedir?

Ülkemizde fizyoterapistlerin çalıştığı ve hastalara hizmet verdikleri alanlar şunlardır;

 • Devlet Hastaneleri ve Özel Hastaneler
 • Sağlık ve Spor Merkezleri
 • Spor Kulüpleri
 • Özel Eğitim Merkezleri
 • Okullar ve Engelli Okulları
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Klinikleri
 • Huzur Evleri
 • Belediyeler
 • Evde Bakım Kuruluşları
 • Özel Engelli Eğitim Merkezleri

Yukarıda gösterildiği üzere, fizyoterapistlerin hastalarına hizmet verdikleri ve tedavilerini sürdürdükleri alanlar verilmiştir. Fakat çalışma alanı bu kadar geniş olan fizyoterapistler bu merkezlerde yeteri kadar ihtiyacı olan hastaya ulaşamamaktadır. Bunun sebeplerinden biri de maddiyattır. Maddi durumu el vermeyip fizyoterapiye ihtiyacı olan çok fazla hasta vardır.

Yukarıda saydığım sebeplerden dolayı, ülkemizde fizyoterapi ve rehabilitasyonun hastanın ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığı görüşündeyim. Fizyoterapistlerin de emekleriyle hem ulaştığımız hastaların artmasını hem de mesleğimizin ihtiyacının farkına daha iyi varılması dileklerimle… Fizyoterapi ile kalın.