Kimler Fizyoterapi ve Rehabilitasyona ihtiyaç duyar

Kimler Fizyoterapi ve Rehabilitasyona İhtiyaç Duyar?

Kimler Fizyoterapi ve Rehabilitasyona İhtiyaç Duyar?

Kimler Fizyoterapi ve Rehabilitasyona ihtiyaç duyar? : Fizyoterapi ve rehabilitasyona aslında her  birey yaşamının bir bölümünde ihtiyaç duyabilir. Çünkü fizyoterapi ve rehabilitasyonun alanı çok geniştir.

Başlıca fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümleri;

 • Nörolojik Rehabilitasyon
 • Ortopedik Rehabilitasyon
 • Pediatrik Rehabilitasyon-Yeni Doğan
 • Romatolojik Rehabilitasyon
 • Kardiyak Rehabilitasyon
 • Pulmoner Rehabilitasyon
 • Obstetrik ve Jinekolojik Fizyoterapi
 • Penil Rehabilitasyon
 • Yanık Rehabilitasyonu
 • Geriatrik Rehabilitasyon
 • Spor Fizyoterapisi
 • El Rehabilitasyonu
 • Plastik Ameliyatı Sonrası Rehabilitasyonu
 • Ağrı Terapisi

Burada fizyoterapi ve rehabilitasyon dallarının birkaçı bulunmaktadır. “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Dalları” başlıklı yazımda sadece dallara ve bu dalların  ne olduklarına odaklanacağız. Fakat şimdilik yalnızca hedef kitlemize baktığımız zaman çeşitliliği görmekteyiz.

Nörolojik hastalardan sporculara; kalp hastalığı bulunan hastalardan ameliyat sonrası hastalara; yaşlı (geriatrik) bireylerden çocuklara (pediatri) geniş bir hedef kitlesi olmakla birlikte, her hastalığa; daha da önemlisi her hastaya özel program uygulanır. Çünkü, biz fizyoterapistlerin dediği gibi“hastalık yoktur, hasta vardır”.

Yeni doğan bebekten başlayarak, yaşlı bireylere kadar geniş bir yelpazeye uzanan fizyoterapi ve rehabilitasyonda kalıtsal hastalık ya da sonradan gelen hastalıkların yanında sağlıklı bireylere de koruyucu fizyoterapi uygulanır.

Hareket kısıtlılığı olan hastalarda Normal Eklem Hareketlerini (NEH) arttırmak, doğuştan gelen kalıtsal hastalıklarda, kalıtsal hastalığa bağlı kişinin günlük aktivitelerini engelleyen durumlarını ortadan kaldırarak yaşam kalitesini arttırmak, sonradan oluşan rahatsızlıklarda (kaza, ameliyat ya da hasarlara bağlı gelişen semptomlarda) hastaya eski yeterliliklerini tekrardan kazandırmak amacıyla fizik tedavi programı uygulanır.

Bunların haricinde bireyi oluşabilecek rahatsızlıklara karşı korumak, bireyin kas gücünü arttırmak ve hastalık, kaza veya ameliyat sonrası oluşabilecek semptomlara karşı korumak için de fizik tedavi programları uygulanır.

Her birey için koruyucu fizyoterapi ve rehabilitasyon önemlidir. Bu bilincin toplumda oluşmasında ise önceki blog yazılarımda paylaştığım üzere her bireyin aile doktoru olduğu gibi aile fiyoterapistinin bulunması etkili olacaktır. Bu konuda henüz çok yeni bir adım atıldığını biliyorum , daha ayrıntılı bilgilere sonraki bloglarımda yer vereceğim.

Koruyucu Fizyoterapi Nedir?

Koruyucu Tedavi Olarak Kimler Fizyoterapi ve Rehabilitasyona İhtiyaç Duyar?

Koruyucu Tedavi Olarak Kimler Fizyoterapi ve Rehabilitasyona İhtiyaç Duyar? : Koruyucu tedaviye başta kas gücü düşük, eklem hareketlerinde kısıtlılık veya özellikle aşırılık olan tüm bireyler ihtiyaç duyar. Örneğin, kas gücü düşük bir bireyi ele alalım. Birey günlük yaşantısında kas gücü düşüklüğü nedeniyle yaptığı aktiviteler sonucu çabuk yorulacak ve bu da bireyin yaşam kalitesinin düşmesine yol açacaktır.

Eklem hareketlerinde kısıtlılık görülen bir birey en basit örneğiyle bir şey almaya çalışırken, bir şeye uzanırken zorluk çekecek ve yine yaşam kalitesi olumsuz etkilenecektir. Eklem hareketlerinde aşırılığın aslında çok fazla bir etkisi olmayacağını düşünebilirsiniz ama yine yaşam kalitesi açısından büyük önem teşkil etmektedir. Örnek vermek gerekirse, ayak bileğinde hiper invesiyon olan, yani ayak bileği normalden daha çok dışa açılan bir bireyde ayağını burkma olasılığı çok fazladır. Bu da sık duyduğumuz “normal yolda bile bileğimi burkuyorum” söylemlerini sıklıkla duymamıza yol açar.

İnversiyon ve Eversiyon

Bireyin yaşam kalitesi biz fizyoterapistler için her şeyden önemlidir. Bu nedenle koruyucu fizyoterapiye verilen değerin anlaşılması gerekmektedir. Siz de koruyucu fizyoterapiyi anlamlandırıp hayatınıza katın çünkü hayatınızın bir telafisi yok, onu kaliteli ve sağlıklı yaşayın.