Fizyoterapi ve Rehabilitasyonun Amacı Nedir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyonun Amacı Nedir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyonun Amacı Nedir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyonun Amacı Nedir? : Fizyoterapi ve Rehabilitasyonun amacı aslında “Fizyoterapi” ve “Rehabilitasyon” bloglarımda paylaştığım üzere birbirinden farklıdır. Genel olarak fizyoterapi ve rehabilitasyonun amacına baktığımız zaman toplum sağlığı başta olmak üzere, bireyin sağlığını korumak ve tedavi etmektir.

Bu noktada amaç, bireylerin ameliyata gerek kalmadan yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla uygulama yapılmasıdır. Çünkü birey fizik tedavi ile sağlığına tekrar kavuşabilecek durumda iken ameliyat önerisinde bulunuluyor ise hasta için süreç daha zorlu hale gelir.

Bir doku, organ ya da sisteme ameliyat ile müdahale yapıldığı zaman vücuda dışarıdan müdahale yapıldığı için doku, organ ya da sistemin tekrar eski işlevine dönmesi zorlaşır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon yoluyla uygulanan tedavi çeşitlerinde yine dışarıdan; fakat doku-organ-sistem bütünlüğünü bozmadan bir tedavi süreci işler. Burada, vücuda direkt müdahalede bulunmadan yalnızca vücudun kendi kendini iyileştirmesi için destekleyici tedavi süreci mevcuttur.

Fizik tedavinin spesifik amaçlarını; postür (duruş) bozukluklarını gidermek, kas ve iskelet sistemi problemlerini gidermek, enflamasyonun giderilmesini sağlamak, hareket yeteneğinin arttırılması ve hastanın ilaç kullanımını engelleyerek tedavi etmek olarak sıralayabiliriz.

Bu amaçlarla uygulanan başlıca tedavi yöntemleri ise şunlardır;

  • Manuel Terapi
  • Hidroterapi
  • Elektroterapi
  • Ultrason
  • Lazer
  • Egzersiz
  • Hot Pack ve Soğuk Uygulaması

FİZYOTERAPİNİN AMACI :

Fizyoterapinin birincil amacı, her hastanın beklentisi ve yaşam biçimine göre günlük aktivitelerini tekrardan en iyi şekilde gerçekleştirebilmelerini sağlamaktır. Her hasta kendine özgü olmakla birlikte her bireyin günlük yaşam standardı da birbirinden farklıdır.

Bu yüzden, örnek vermek gerekir ise; bir sporcu ile hayatında spora yer vermeyen bir bireyin günlük aktivitelerini gerçekleştirmek için yeterli olan düzey ve beklentileri birbirinden farklı olacaktır. Günlük yaşam için normal bir bireye yeterli olacak standart bir sporcu için yeterli olmayabilir. Buna göre, tedavinin amacı her bireye göre farklılık gösterip; her bireye özgü bir tedavi programı uygulanmalıdır.

Fizyoterapinin Amacı

Fizyoterapinin bir diğer amacı ise, bir bireyi bağımsız olarak topluma katabilmektir. Bireyin bağımsızlığı, toplum ve aile hayatında önemli olduğu kadar kişinin ruhsal sağlığı için de oldukça önemlidir. Fizyoterapi ve ayrıca Rehabilitasyonun amacı bu noktada birbirini tamamlamaktadır.

Fizyoterapi bireyin fiziksel performansını en üst seviyeye çıkarmayı hedeflerken, rehabilitasyon kısmı ise fiziksel aktivitenin yanında bireyi ruhsal ve psikolojik olarak destekleyerek tedaviye yardımcı olur.