Dans ve Tutku

Dans ve Tutku

Dns ve Ttk

Dans” Fransızca kökenli ve Fransızca’daki “danse” sözcüğünden dilimize gelmiş bir kelimedir.  Dans kelime anlamı olarak; bir müzik ritmine uyularak yapılan, özünde müzik ve ritimden beslenen ve estetik değer taşıyan vücut hareketlerinin tümü olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım aslında bana hep eksik gelmiştir, çünkü dans aslında ruhtan beslenir, insanın kendini dinleme sanatıdır temelde; eğer insan vücuduna kulak verir ve gerçekten dinlerse; vücudunun ona neler dediğini dansla anlayabilir. “Dans ve Tutku”

Ruhunun en güzel taraflarını da en kötü yanlarını da dansla dışarı vurabilir insan. Takıntısını, üzüntüsünü, kırgınlıklarını, hayal kırıklıklarını, tükenmişliklerini, her gün açılan yaralarını dışa atabilir; sevincini, mutluluğunu, umudunu ve gerçek olacak hayallerini dansla pekiştirebilir.

Dans ve Tutku


Dansla var olmanın gücü başkadır. Hem bedenen hem ruhen zirvede tutar insanı. Günlük hayatın koşturmasıyla, yaşananlarla gelen yükü; vücudunun her bir hareketiyle atarsın sanki dışarı, vücudunun ve müziğin ritminden başka hiçbir şey duymaz, hiçbir şey düşünemezsin. Müziğin umutlu notalarını kendi umudunla birleştirdiğin zaman da işte; vücudunun bütün negatifliğinden kurtulursun.

Ben buradan çıktım yola. Tükenmişlikle, takıntılarımla, umutsuzluğumla ve mutsuzluğumla başa çıkmayı dansla öğrendim. Her hareketim dışarı attı her bir kötü yanımı; umudu getirdi bana, sevmeyi, sevebilmeyi ve her hareketimde gülümseyebilmeyi öğretti. Dans bir tutku oldu bende, tutkudan da öte bir yaşam oldu bedenimde.

Dans! Enerji getirsin size, sağlık getirsin bedeninize. Ruhunuzu tamir etmeyi, yüzünüze her gün küçük de olsa bir gülümseme koymayı kafanıza koyduysanız hemen bir müzik açın ve ritmin güzelliğine, hayatın güzelliğine bırakın kendinizi; dansa bırakın, bırakın vücudunuz sizi iyileştirsin. Ruhunuzla ve dansla sizi iyileştirsin.

Dans ve Aynalar


Aynaların danstaki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayna olmadan da dans edebilir miyiz acaba? Aynalar dansta ne işe yarıyor ki kendimizi izlemekten başka? Ayna olmadan da ruhumuzla dans edebiliriz aslında ama eksik. Aynada ruhumuzu görürüz dans ederken, onun gücüyle; hayatın, yaşanmışlıkları, geçmişin ve geleceğin gücüyle…

Dans ve Aynalar
Dans ve Aynalar

Aynalar sizi yansıtır aslında dans ederken; sorgulamanızı sağlar içten içe. Kendinizi, hayatı, müziği ve varlığı. Her notada aynadaki görüntünüzü sorgulamanızı sağlar aslında. Ruhunuzla sizi birleştirir, ruhunuza sarılıp bedeninizi müziğe bırakmanızı sağlar, iyileştirir sizi.

Aynalar güçlüdür dansta. Gücünüzü gösterir size her seferinde. Ben neredeyim, ne yapıyorumu gösterir bütün açıklığıyla. Dans ve müzik size sizi öğretir; dansın peşini hiç bırakmayın. Dansla kalın.